Uutiset ja artikkelit

Täältä löydät uutisia, taustoittavia artikkeleita ja kiinnostavia näkemyksiä Kuuban yhteiskunnasta, kulttuurista ja matkailusta sekä ystävyysseuran toiminnasta. Seura julkaisee myös Cuba Sí -lehteä, joka postitetaan kaksi kertaa vuodessa jäsenetuna kaikille seuran jäsenille.

5 tapaa toimia

24.04.2021

Kokosimme viisi vinkkiä, joilla voit osoittaa tukea kuubalaisille.

Tutkija Geydis Elena Fundora Latinalaisen Amerikan yhteiskuntatieteiden instituutin Kuuba-ohjelmasta vieraili Suomessa vuonna 2019. Antti Halinen haastatteli häntä tuolloin kuubalaisesta feminismistä.

Vietnamin kommunistisen puolueen (CPV) 13. puoluekokous päättyi 2. helmikuuta. Tämän vuoden huhtikuun puolivälissä Kuuban kommunistinen puolue (PCC) pitää kahdeksannen puoluekokouksensa. Mitä Vietnamin kommunistien puoluekokous voisi opettaa Kuuballe?