Uutiset ja artikkelit

Täältä löydät uutisia, taustoittavia artikkeleita ja kiinnostavia näkemyksiä Kuuban yhteiskunnasta, kulttuurista ja matkailusta sekä ystävyysseuran toiminnasta. Seura julkaisee myös Cuba Sí -lehteä, joka postitetaan kaksi kertaa vuodessa jäsenetuna kaikille seuran jäsenille.

"Vuoteen 2021 asti heinäkuun 11.päivä oli Kuuban kalenterissa kuin mikä tahansa päivä. Samalla tavalla oli heinäkuun 14. päivä Ranskassa, kunnes vuonna 1789 pariisilaiset valtasivat Bastiljin. Sunnuntaina 11.7. monien Kuuban kylien ja kaupunkien kadut ja torit täyttyivät ihmisistä, joiden vaatimukset ja ideologiat olivat varmasti erilaisia. Heitä...

Jos presidentti Biden haluaa tukea ihmisoikeuksia Kuubassa ja voimaannuttaa kuubalaisia, hän voi aloittaa ruokakriisin lieventämisestä lopettamalla Trumpin rahalähetyskiellon ja palauttamalla Yhdysvaltain asukkaiden matkustusoikeuden.